February 17, 2020

Klubowa strona SMK

Wiele osób kupujących auta używane miewa problemy z elektryką w takim samochodzie. Niektóre problemy można zbagatelizować, inne niestety nie. I tu pojawia się pytanie jak znaleźć i gdzie dobrego elektryka samochodowego?

U sprawdzonego źródła

Wiele zakładów i firm zajmujących się naprawą aut, posiada w swoim zespole elektryka samochodowego – takim jak Nord Auto lub po prostu osobę, która na elektryce jako tako się zna. Gdy jednak chce się znaleźć fachowca w swojej dziedzinie, może okazać się to dość trudnym i czasochłonnym działaniem, gdyż niewiele ofert można znaleźć w internecie i prasie. Dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z rodziną i znajomymi, którzy być może mogą polecić taką osobę.

Zakres prac elektryka

Dobry, doświadczony i posiadający odpowiednią wiedzę elektryk samochodowy bez problemu zajmie się takimi czynnościami jak np.: sprawdzenie i naprawa stanu technicznego instalacji elektrycznych w aucie. Będzie on kompetentną osobą, by zamontować i naprawić dodatkowe urządzenia w samochodzie (których np. w standardowym wyposażeniu auta nie było, a jego użytkownik chciał je posiadać, jak np. czujniki cofania czy klimatyzacja). Dodatkowo, elektrycy samochodowi są niezastąpieni w przypadku naprawy układów elektrycznych w aucie, są w stanie szybko sprawdzić działania zapłonu i świateł w pojazdach, bez problemu radzą sobie zarówno z autami osobowymi, jak i samochodami ciężarowymi, autobusami i innymi.

Jak zacząć pracę jako elektryk samochodowy?

Niektórzy uczą się tego zawodu od osób z rodziny (ojca, wujka, brata). Inni z pasji do aut, wybierają szkoły średnie samochodowe o profilu elektromechanik. Jeszcze inni wybierają technika lub szkoły zawodowe, które specjalizują się w tej dziedzinie. Dodatkowo, trzeba posiadać
prawo jazdy kategorii B oraz ogólną wiedzę dotyczącą samochodów, ich diagnostyki, jak również elektryki i elektroniki samochodowej. Dla pracodawców liczy się doświadczenie, dlatego im kompetentniejsza osoba, która ma rekomendacje od innych – tym lepiej. Wielu elektryków ostatecznie działa samodzielnie, zakładając własne, jednoosobowe firmy.

Porady samochodowe