May 31, 2020

Klubowa strona SMK
klimatyzacja ac w aucie

Sprawna klimatyzacja to bez wątpienia główny czynnik podnoszący komfort jazdy samochodem w słoneczne, czy upalne dni. Ale nie tylko. To dzięki niej można też szybko usunąć parę z szyb. Pod warunkiem jednak, że jest w pełni sprawna.

Sygnały, jakie wysyła klimatyzacja

Wbrew częstym opiniom, że klimatyzacja samochodowa nigdy się nie psuje, jak każdy inny system i ona ulega awariom, a jej praca może być poważnie zakłócona. Warto więc wiedzieć, jakie są pierwsze oznaki, że dzieje się z nią coś niedobrego. Oczywiście brak chłodzenia jest sygnałem najbardziej charakterystycznym. Ale on pojawia się jako ostateczność. A poza nim na problemy z klimatyzacją wskazywać mogą zaparowane szyby, nieprzyjemny zapach po jej włączeniu, a także większy hałas w środku, czy spowoduje wyższe zużycie paliwa.

Skąd biorą się te problemy?

Każdy z sygnałów, jakie wysyłka klimatyzacja, świadczy o konkretnym problemie. Dlatego nigdy nie należy ich bagatelizować. Im szybsza reakcja, tym większe szanse na szybką naprawę. I tak na przykład brak chłodzenia jest efektem niedostatecznej ilości czynnika klimatyzacji. Gdy jest go zbyt mało, wówczas kompresor przestaje działać. Zaparowana szyba to z kolei informacja, że filtr kabinowy jest zabrudzony. Zresztą zapchane filtry najczęściej dają o sobie znać, wysyłając bardzo nieprzyjemne zapachy. A jeśli w aucie nagle jest głośniej, czy zaczyna ono zużywać większe ilości paliwa – wówczas najprawdopodobniej awarii uległ kompresor.

Regularny serwis to jedyna gwarancja, że klimatyzacja samochodowa będzie zawsze sprawnie działać. A gdy w międzyczasie pojawią się jakieś problemy, warto reagować natychmiast i skorzystać z usług Volvo Nord Auto Białystok.

Porady samochodowe