August 18, 2022

Klubowa strona SMK
wosk samochodowy

Woskowanie auta zapewnia nie tylko dłuższą żywotność i lepszy wygląd lakieru, ale też czyni go mniej podatnym na warunki zewnętrzne (śnieg, mróz, sól drogowa) i ułatwia mycie. Przed woskowaniem należy jednak pamiętać o dokładnym umyciu i osuszeniu karoserii samochodu i zakupieniu odpowiednich do tego futer czy nierysujących lakieru ściereczek.

Wosk do samochodu – jaki wybrać?

wosk samochodowy

Na sam początek zaleca się wybór wosku ekologicznego. Pamiętać też należy, że większość współczesnych aut ma lakier na bazie wody (nie jak kiedyś na bazie rozpuszczalnika) ze względu na ekologiczne normy unijne! Takie lakiery są mniej trwałe i łatwiej można je zarysować czy zniszczyć zbyt silnymi chemikaliami. Nie należy również przesadnie oszczędzać, choć większość dobrych specyfików tego typu plasuje się w podobnych przedziałach cenowych. Warto jednak czasami kupić mniejszą butelkę droższego, pewniejszego wosku do samochodu niż kupować wielkie pojemniki chemikaliów niewiadomego pochodzenia.

Wosk samochodowy – jak często używać?

Pozornie wydawać by się mogło, że dobrze jest nawoskować auto po każdym, solidnym umyciu. Nic bardziej mylnego. Nie ma potrzeby używania wosku do samochodu aż tak często, gdyż utrzymuje się on nawet do kilkunastu wizyt na myjni bezdotykowej. Zakładając, że przykładowy kierowca myje swój samochód raz w tygodniu, woskowanie samochodu wypada wtedy raz na kwartał. Nie wolno tu jednak zapomnieć, że samochód woskować należy nie tylko co określony interwał czasowy, ale też w odpowiednich warunkach. Woskowanie auta bowiem przeprowadza się w suchym i ciepłym miejscu. Nie wolno robić tego na deszczu, w upalnym słońcu, czy na mrozie. 

Pielęgnacja