January 19, 2022

Klubowa strona SMK

Prawdopodobnie każdy kierowca lubi, gdy jego samochód jest czysty i błyszczący. Aby efekt był jak najlepszy należy zadbać o lakier samochodowy, a szczególnie narażony na uszkodzenia jest on zimą. Panują wtedy niskie temperatury, auto często pokryte jest śniegiem, a samo odśnieżanie może być szkodliwe. 

Przygotowanie lakieru samochodowego do zimy

Istotne jest, aby auto zabezpieczać już przed nadejściem zimy, ponieważ wtedy jest to najskuteczniejsze. 

Przede wszystkim warto zadbać o dokładne umycie auta. Najpierw należy je opłukać czystą wodą – usunie to wszelkie drobne zbrudzenia takie jak kamyczki oraz piasek. Jest to istotne, ponieważ polerowanie i woskowanie lakieru samochodowego, na którym znajdują się te zanieczyszczenia może prowadzić do drobnych rys, a w przypadku miększych lakierów do widocznych gołym okiem uszkodzeń.

Po powierzchownym opłukaniu auta warto wykorzystać myjkę oraz gąbkę samochodową, które dokładnie oczyszczą lakier.

Jeśli dysponujemy odpowiednim sprzętem warto wypolerować lakier samochodowy. Przy tej czynności powinno się zabezpieczyć wszelkiego rodzaj szpary między elementami karoserii – np. między drzwiami a błotnikiem. Uniemożliwi to dostanie się pasty polerskiej w miejsca, z których ciężko będzie ją usunąć. Cały proces polerowania nada blasku oraz usunie mniejsze rysy, które naruszyły jedynie wierzchnią warstwę lakieru. 

Ostatnim krokiem będzie zabezpieczenie auta woskiem lub powłoką ceramiczną. Pozwoli to uniknąć szkodliwego działania soli drogowej oraz zabezpieczy lakier samochodowy przed zarysowaniem np. drobinkami lodu. Dzięki stosowaniu takich powłok ochronnych nieszkodliwe będzie również odśnieżanie auta szczotką nawet z twardszym włóknem.

Regularne mycie auta zimą

Po odpowiednim zabezpieczeniu lakieru samochodowego https://www.dlalakierni.pl/lakiery-samochodowe z pewnością możemy być spokojni o kwestie zarysowań szczotką lub lodem lecącym spod opon, jednak sól drogowa, która osadzi się na lakierze może uszkodzić wosk.

Gdy temperatura jest powyżej zera warto zdecydować się na dokładne umycie auta. Warto również wybierać dni słoneczne, gdyż zdecydowanie szybciej osuszy ono nasze auto.

Po myciu może pojawić się problem w postaci zamarzających uszczelek, jednak na nie świetnie sprawdzi się wazelina techniczna. 

Porady samochodowe