February 17, 2020

Klubowa strona SMK

Czysty, lśniący lakier bez zarysowań i smug to marzenie każdego chyba właściciela auta. Mimo że, jak to w życiu, przeciętny człowiek ma niewiele czasu na zadbanie o swój samochód, warto poświęcić trochę energii na pielęgnację karoserii.

Czyszczenie karoserii

Oferta producentów preparatów do pielęgnacji lakieru jest bardzo szeroka – swobodnie możemy wybierać pomiędzy cleanerami, woskami, sealantami i politurami. Na jakie jednak specyfiki się zdecydować?
W pierwszej kolejności należy zastosować kosmetyki myjące takie jak pianki aktywne, szampony czy preparaty do mycia bez użycia wody. Następnie warto użyć cleanera, który występuje najczęściej w postaci mleczka i służy do usuwania powierzchniowych zanieczyszczeń oraz resztek past polerskich. Tak przygotowany lakier można poddać pielęgnacji.

Pielęgnacja lakieru

Kosmetyki do auta mające za zadanie zabezpieczenie lakieru oraz nadanie mu ładnego wyglądu to woski – syntetyczne sealanty z polimerami i naturalne, najczęściej z zawartością carnauby (czyli naturalnego wosku z kopernicji). Woski naturalne nadają lakierowi efekt „wet look”, podczas gdy sealanty – nie. Są oczywiście wyjątki od tej reguły, takie jak produkt jednej z wiodących marek stworzony dla przemysłu lotniczego – sealant, pozostawiający na aucie błysk naturalnego wosku.
Osobną kategorią kosmetyków do auta są politury, które służą do wydobycia głębi koloru przy jednoczesnej zdolności do ukrycia drobnych defektów lakieru. Politury nadają się doskonale do konserwacji auta przed wielką galą (np. ślubem) – efekty ich zastosowania są świetne, lecz nietrwałe.

Pielęgnacja