April 9, 2020

Klubowa strona SMK
jaki alkomat

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaki wybrać? Alkomat elektrochemiczny czy półprzewodnikowy? Wbrew pozorom, nie jest to łatwy wybór, w szczególności dla osób, które nie znają się na ich rodzajach.

Alkomat elektrochemiczny czy półprzewodnikowy?

Dwoma głównymi typami alkomatów są elektrochemiczny oraz półprzewodnikowy. Różnią się one sensorami, które działają na dwóch różnych zasadach.

Charakterystyka alkomatu półprzewodnikowego

Wynik w alkomacie półprzewodnikowym jest otrzymywany na skutek utleniania się alkoholu na powierzchni elektrody. To wpływa na wzrost przewodności półprzewodnika. Jego rezystancja zmienia się proporcjonalnie do zawartości alkoholu w dawce, jaką alkomat „otrzymał” (dmuchnął).

Alkomat ten jednak ma jedną wadę – jego wynik nie jest miarodajny i może być zawyżany między innymi przez tytoń oraz leki, jakie zażywają diabetycy.

Charakterystyka alkomatu eletrochemicznego

Alkomaty elektrochemiczne są wyposażone w sensor elektrochemiczny, to znaczy czujnik, który jest znacznie bardziej dokładny w stosunku do półprzewodnikowego.  

Wynik w tym alkomacie otrzymuje się na skutek utleniania się etanolu przez związki chemiczne. Alkohol przekształca się w kwas octowy, a ten z kolei uwalnia elektrody, które tworzą prąd o niskim napięciu. Wynik jest więc zależny od napięcia prądu elektrycznego na wspomniane elektrody. Im wyższe stężenie alkoholu w organizmie, tym wyższy będzie produkt uboczny w formie kwasu octowego oraz – co oczywiste – wynik pokazywany przez alkomat. Jednostka prądu pozwala zapobiec zawyżaniu wyników przez na przykład nikotynę, co dzieje się w alkomatach półprzewodnikowych.

W obu alkomatach jednak należy pamiętać o cyklicznej kalibracji. Jeśli jej nie dokonamy, urządzenie może pokazać błędny wynik.

Alkomaty policyjne

W przypadku alkomatów stosowanych przez policję, są to czujniki elektrochemiczne, bądź spektrofotometryczne, które wykorzystują spektra podczerwieni. Ostatni z typów jest znacznie bardziej dokładny z powodu wysokiej czułości sensora.

Akcesoria dla kierowców