August 18, 2022

Klubowa strona SMK

Pozbycie się drobnych rys na lakierze samochodu nie wymaga kosztownej wizyty w warsztacie lakierniczym. Możemy zrobić to samodzielnie. Wystarczy poświęcić trochę czasu, a koszty naprawdę nie będą wysokie. Kilka niedrogich akcesoriów, szmatka, czasami papier ścierny do lakieru. W zależności od głębokości rysy stosuje się różne sposoby ich usuwania.

Usuwanie głębokich rys

Głębsze rysy wymagają wypełnienia lakierem zaprawkowym. Wcześniej, żeby usunąć zabrudzenia i mikro odpryski, musimy rysę wyszlifować papierem ściernym do lakieru. Wykorzystujemy do tego papier ścierny wodny. Papier taki różni się od zwykłego papieru ściernego tym, że po namoczeniu przez kilka minut w wodzie, staje się bardzo elastyczny i łatwo dostosowuje do kształtu szlifowanej rysy.

papier wodny

Granulacja papieru wodnego tak jak i zwykłego jest bardzo zróżnicowana. Od P 60 do P 5000. Im mniejsza liczba przy literze „P” tym ziarna są większe. Rysę powinno się przeszlifować przynajmniej dwoma różnymi papierami wodnymi. Pierwsze szlifowanie o granulacji P 1000 lub 1500, a następne P 2000 lub 2500. Następnie przecieramy rysę wilgotną szmatką i odczekujemy do wyschnięcia.

Dopiero na tak przygotowane podłoże nakładamy odpowiednio dobrany kolorystycznie lakier zaprawkowy. Po całkowitym wyschnięciu polerujemy pastę polerską.

Usuwanie płytkich rys

Usuwając płytkie zarysowania, nie musimy szlifować uszkodzenia papierem ściernym do lakieru. Wystarczy odtłuścić i przetrzeć suchą szmatką, a następnie nałożyć jeden ze środków koloryzujących. Do wyboru mamy:

  • Kredka koloryzująca,
  • wosk koloryzujący,
  • pasta koloryzująca,
  • sztyft z lakierem
  • mleczko polerskie,
  • pasta polerska

Wymienione produkty kosztują od 10 do 100 zł. Należy jednak liczyć się z tym, że tego typu środki nie są zbyt trwałe i po kilkukrotnym umyciu samochodu rysy znowu stają się bardziej lub mniej widoczne.

Pielęgnacja