April 11, 2021

Klubowa strona SMK
Ładowarki do aut elektrycznych - jak wybrać odpowiednią stację?

Świat przepełniony jest nowinkami technologicznymi. Podobnie jest jeśli chodzi o kwestię rozwoju przemysłu samochodowego. Auta, które napędzane są tradycyjnym paliwem, benzyną czy olejem napędowym, powoli przechodzą do lamusa.

Dzieje się tak, ponieważ cały świat, z koncernami motoryzacyjnymi na czele, idą w kierunku rozwiązań proekologicznych. Z tego też powodu, również w Polsce szybko przybywa ludzi zainteresowanych kupnem bardziej ekologicznych aut, czy też po prostu mających coraz większą świadomość ekologiczną. Świat bez smogu oraz innych zanieczyszczeń powodowanych przez wydobycie i zużycie paliw kopalnych, staje się czymś możliwym do zrealizowania.

Jednym z warunków realizacji tego marzenia jest zwiększenie udziału w rynku samochodów napędzanych energią elektryczną. Jeśli podejmiemy decyzję, aby zostać częścią tej zielonej zmiany, prędzej czy później staniemy przed dylematem, jaką stację do ładowania naszego e-pojazdu wybrać.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych - rodzaje

Stacje ładowania samochodów elektrycznych – rodzaje

Stacje zajmujące się ładowaniem aut napędzanych elektrycznością dzielimy ze względu na moc, jaką posiadają oraz ich generalne przeznaczenie. Różnią się one również rodzajem wtyczki wykorzystywanej w celu połączenia z urządzeniem. Dokonując wyboru urządzenia warto mieć na uwadze następujące kwestie: moc samej stacji. moc ładowarki, która znajduje się już w zakupionym aucie oraz rodzaj ładowania.

Można naładować auto przy użyciu prądu stałego lub przemiennego. Ma to bezpośredni wpływ na to, kiedy nasz samochód zostanie naładowany. Najbardziej opłacalną opcją jest rzecz jasna zakup, od razu wraz z autem, dedykowanej specjalnie dla niego własnej ładowarki.

Koszt stacji ładowania

Pierwszym elementem, który wpływa na koszt stacji ładowania jest moc danej stacji. Im większa jest moc generowana przez stację, tym wyższa jest jej cena. Kolejna wytyczna mająca wpływ na cenę, to sam rodzaj stacji. Najczęściej jest tak, że o wiele więcej będzie nas kosztować ładowarka przenośna. Stacja domowa, która jest podłączona do naszej instalacji elektrycznej będzie opcją tańszą.

Ładowarki do aut elektrycznych - jak wybrać odpowiednią stację?

Dodatkowym kosztem, z którym należy się liczyć jest usługa montażu takiej stacji. Co najważniejsze, nie powinniśmy brać się za to na własną rękę. Pomimo, że koszt tej usługi bywa spory, to nie należy brać się za to na własną rękę. Warto zostawić instalację profesjonaliście, takiemu jak na przykład elektryk znający się na tego typu rozwiązaniach. Wpływ na cenę montażu ma skomplikowanie samej instalacji. Na rynku wciąż pojawiają się urządzenia wyposażone w nowe, dodatkowe funkcje, co nie pozostaje bez wpływu na ich cenę. Tak czy inaczej, w przyszłość nas i całej planety warto inwestować.

Porady samochodowe , technologie