February 17, 2020

Klubowa strona SMK
dobry używany pojazd kupiony w dobrej cenie

Kupno auta jest zawsze dużą transakcją. Nie ma znaczenia, czy jest to nowy samochód z salonu, czy tani używany, zawsze jego koszt jest stosunkowo wysoki dla zakupującego.
Ze względu jednak na jakość i przeszłość pojazdu, zakup auta używanego wiążę się ze znacznie większym ryzykiem.

Niejasna przeszłość samochodu

Mało jest maszyn w naszym życiu, z których korzystamy codziennie i za każdym razem zależy od nich nasze życie. Jedną z takich rzadkich sytuacji jest jeżdżenie samochodem. Uczestnictwo w ruchu ulicznym wiąże się z nieustannym zagrożeniem zdrowia i życia.

Ta świadomość jest szczególnie ważna w sytuacji zakupu pojazdu z drugiej ręki, ponieważ ich historia jest często zatajana. Nabywca bez doświadczenia może kupić auto powypadkowe, popowodziowe, a nawet biorące wcześniej udział w strzelaninie. Wszystko to ma bezpośredni wpływ na jego prowadzenie i zachowanie podczas ewentualnych kolizji i wypadków.

Na co zwracać uwagę?

Z tego powodu bardzo ważne jest szczególnie dokładne sprawdzenie całego auta przed zakupem.
Pierwsze na co powinno się zwracać uwagę, to udostępniania przez sprzedającego dokumentacja auta. Brak historii serwisowej jasno wskazuje na możliwe ryzyko.

Po drugie niezwykle ważne jest sprawdzenie powłoki lakierniczej i oznaczenia szyb. Naprawy powypadkowe bardzo łatwo jest namierzyć przy użyciu chociażby prostego miernika poziomu lakieru.

Bardzo często jednak naprawy powypadkowe są na tyle dobrze wykonane, że ciężko jest przez laika dokonać trafnej oceny takiego egzemplarza. W takiej sytuacji jedynym rozsądnym wyjściem jest skorzystanie z usług firm specjalizujących się w ocenie wystawianych na sprzedaż egzemplarzy samochodów. Przedstawiciel firmy udaje się do sprzedawcy i dokonuje szczegółowej oceny auta, udostępniając następnie zleceniodawcy raport końcowy.

Usługa ta nie jest droga, a gwarantuje dość dużą dozę pewności co do danego auta – więcej na Nord Auto Volvo.

Zakup auta