Na czym polega leasing samochodu?

0 Comments

Leasing to nic innego jak użytkowanie samochodu przez leasingobiorcę za wynagrodzeniem w danym czasie i na warunkach opisanych w umowie.

Na czym polega leasing?

Firma  kupuje pojazd, a potem za opłatą przekazuje go leasingobiorcy do użytkowania. Po upływie określonego w umowie czasu, może dojść do przeniesienia własności pojazdu. Przy czym użytkujący powinien wykorzystywać samochód w sposób opisany w umowie. Okazuje się więc, że leasingodawca może narzucić leasingobiorcy pewne ograniczenia w korzystaniu z auta. Ten nie może również sam dokonywać zmian w aucie, chyba, że wynika to z jego przeznaczenia.

Leasing – dla kogo?

Cieszy się sporą popularnością wśród przedsiębiorców, którzy dzięki niemu mogą mieć samochód i to bez angażowania własnych środków. Warto przy tym pamiętać, że leasing z Nord Auto Volvo nie osłabia zdolności kredytowej. W pierwszym przypadku pojazd zaliczany jest do majątku leasingodawcy, a w drugim do majątku leasingobiorcy, co niesie ze sobą odpowiednie skutki prawne. Leasing operacyjny pozwala przedsiębiorcy na zaliczenie raty za auto do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Czy warto zdecydować się na leasing?

Leasing jest szczególnie dobrym rozwiązaniem dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Przed podpisaniem umowy warto się jednak dokładnie z nią zapoznać. Warto wiedzieć czy leasingodawca nie określił opłat dodatkowych za opóźnienie w spłacie raty czy za przekroczenie limitu przebiegu pojazdu. Warto również wiedzieć, co stanie się z samochodem po zakończeniu umowy. Na ogół to leasingobiorca ma wówczas pierwszeństwo jego wykupu, ale nie musi być to norma. Dobrze jest się tego dowiedzieć na początku.