January 19, 2022

Klubowa strona SMK

Wielu Polaków nie stać na zakup salonowego samochodu, dlatego dużą popularnością cieszą się pojazdy pochodzącego z rynku wtórnego. Osoby przeglądające ogłoszenia autokomisów najchętniej wybierają auta, które nie przechodziły napraw blacharsko-lakierniczych, odrzucając samochody naprawiane za pomocą szpachli. Warto więc dowiedzieć się czym jest ta substancja i czy rzeczywiście należy jej się obawiać

Czym jest szpachel samochodowy

Podczas eksploatacji pojazdów niekiedy dochodzi do uszkodzenia wybranych elementów karoserii. W przypadku występowania niewielkich ubytków wymiana całego elementu byłaby nieopłacalna i bardzo czasochłonna. Do przeprowadzania takich napraw wykorzystuje się zwykle szpachel samochodowy. Jest to łatwa w modelowaniu, plastyczna masa, która po nałożeniu na ubytek blacharski ulega utwardzeniu.

Po zastygnięciu masa staje się odporna na uszkodzenia mechaniczne i działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Miejsce naprawy pokrywa się lakierem, przez co staje się niewidoczne.

Szpachlę samochodową https://www.dlalakierni.pl/szpachle-samochodowe wykorzystuje się do przeprowadzania drobnych napraw blacharskich. Jest to naturalny i bezpieczny sposób renowacji nadwozia, który nie musi dyskwalifikować samochodu.

Rodzaje szpachli samochodowych

Aby naprawa blacharska była skuteczna, a jej efekty trwałe, należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór produktów. W sprzedaży dostępny jest m.in. szpachel uniwersalny, który może być nakładany na różne elementy nadwozia. W zależności od marki producenta elastyczność masy może być zróżnicowana, dlatego każdy blacharz musi dobrać produkt dostosowany do jego preferencji.

W miejscach, w których wymagana jest zwiększona wytrzymałość, stosuje się masę z dodatkiem włókien szklanych. Podczas prac naprawczych wykorzystuje się również szpachel z dodatkiem pyłu aluminiowego o dużej elastyczności i wytrzymałości mechanicznej.

Do wygładzania niewielkich ubytków w postaci rys i zadrapań nadaje się szpachlówka wykończeniowa. To drobnoziarnista substancja, która pozwala uzyskać idealnie równą powierzchnię naprawianego miejsca.

Samochody