April 11, 2021

Klubowa strona SMK

Profesjonalna pielęgnacja samochodu wiążę się z różnymi aspektami, na które warto zwrócić uwagę. Oprócz dokonywania regularnej kontroli stanu technicznego każdy kierowca powinien także zwracać uwagę na stan wizualny swojego pojazdu, a co za tym idzie myć go i woskować.

Wosk jest ważnym elementem pielęgnacji auta, a na rynku dostępne są różne rodzaje, np. woski w mleczu, twarde, w paście, czy też woski syntetyczne. Podstawową funkcją każdego wosku jest ochrona. Nałożenie go na powierzchnię karoserii ma na celu zapewnienie ochrony lakieru przed działaniem różnych czynników atmosferycznych przyczyniających się do jego zniszczenia, takich jak np. promienie słoneczne. Jednak oprócz tego, ważny jest również efekt wizualny. Najczęściej wybierane woski to takie, które najlepiej wydobywają głębię koloru oraz nadają lustrzany połysk.

Jednym z wosków, który dobrze ochroni auto i nada mu odpowiedniego blasku jest wosk syntetyczny. Ten rodzaj preparatu to dzieło nowoczesnych technologii polimerowych. Zapewnia on wysoki poziom ochrony oraz odporność na różnego rodzaju czynniki środowiskowe. Dokonując wyboru takiego wosku należy mieć na uwadze, że każdy produkt na bazie polimerów będzie cechował się nieco innymi właściwościami. Można spotkać się np. z woskami, które:

  • posiadają właściwości odpychania wody,
  • mogą wypełniać drobne rysy,
  • lub zapobiegają osiadaniu się kurzu. 

Woski syntetyczne doskonale nadają się do zabezpieczenia lakieru przed okresem zimowym, ze względu na swój wysoki poziom ochronny.

Pielęgnacja